İspanya'dan 74 marka, 74 başarı hikâyesi....

İspanya'dan 74 marka, 74 başarı hikâyesi

İspanyol Markalar Forumu, ülkenin 74 önemli markasının başarı hikâyelerini kitap haline getirerek, bütün dünyada dağıtımını yaptı. Çalışmanın amacı , İspanyol işkadınları ve işadamlarının kendilerine güvenlerini tazelemek


SERKAN ARMAN

İspanyol Markaları Forumu, geçtiğimiz günlerde ilginç bir çalışmaya imza attı. Ülkenin 74 önemli markasının, başarı hikâyelerini bir kitapta toplayarak, dünya çapında dağıtımını yaptı. İspanya'nın bütün önemli uluslararası markalarını kapsayan Büyük İspanyol Markaları adlı çalışmanın tek amacı, markaların 'reklamını' yapmak değil. Çünkü zaten bu markaların birçoğu, dünyada bilinen, tanınan, kendi sektörlerinde önemli pazar payı yakalamış markalar.
Markalar Forumu, çalışmanın amacını, İspanya'nın imajı ile ilişkilendirmiş. Ülkenin 'imajını yenilemek ve İspanyol işkadınları ile işadamlarının kendine güvenini tazelemek için' yapıldığı belirtilen çalışmada, özellikle turizmi ile öne çıkan İspanya'nın aynı zamanda bir marka cenneti olduğu anlatılıyor.
74 markanın, nasıl başardığının tek tek hikâyelerine yer verilen çalışmanın amacı da şöyle özetlenmiş:
"Amacımız yalnızca elde edilen başarıların keyfine varmak değil, aynı zamanda İspanya'nın kendini kabul ettirmiş uluslararası markaları olduğunu 'hâlâ' bilmeyenler varsa onlara göstermek."
Çalışmada 'devrin imaj devri' olduğuna dikkat çeken Markalar Forumu, bu markaların 'Made in Spain' (İspanyol Malı) imajını güçlendirdiklerini vurguluyorlar.

'Başka markalarımız da var'
'Made in ...' kalıbının önemini belirtmek için araba sektöründen örneklerle yola çıkılıyor. Forum'a göre, 'Alman Malı', üst düzey performans gösteren arabalarla özdeşleşmiştir. Mercedes, BMW ve Porsche bu bağlamda ülkenin imajıyla uyum içinde. 'Kore Malı', ucuz arabaları çağrıştırır. Hyundai ve Daewoo'nun satışları bu yüzden iyidir. 'İsveç Malı' ise Volvo sayesinde güvenli arabalarla eşdeğerdir. 'İtalyan Malı' denildiğinde dizayn akla gelir. Ferrari ve Maseratti de rüyaları süsler.

Eski günlere dönüş özlemi
İspanya denince ise akla turizm, tarihi ve kültürel miras ile yemek kültürünün geldiği belirtilerek şöyle deniyor: "Ancak imaj gerçeği bir algılayış biçimidir. Gerçeğin kendisi değildir. İspanya'nın imajı telekomünikasyon, finans ve enerji gibi sektörlerle yakından ilintili olmasa da bu alanlarda önemli büyüme yaşanıyor."
"Uluslararası arenada pozitif imaja sahip ülkeler, açık bir rekabet avantajına sahiptir. Bir marka, üretildiği ülkenin imajıyla uyum içindeyse, dünya markası olması daha kolaydır" diyerek yola çıkan Forum, küreselleşme sürecinde tüm dikkatlerin ekonomilerde, özellikle de telekomünikasyon sektöründe olduğunu vurguluyor ve "İspanya 16. ve 19. yüzyıllar arasında dünyayı (denizaşırı keşiflerle) yakınlaştıran görünümünden şu an çok uzakta. Amaç İspanyol imajını, 'objektif durumla' hizaya getirmek olmalı. Ülkenin kazanımlarını imajına yansıtmalı" mesajını veriyor.
Türkiye'deki İspanya Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Eduardo Euba ise, ülkesinin yurtdışında sergilediği imajın İspanyol insanı, gelenekleri, sanatı ve doğal güzelliklerinden oluşan bir mozaik olduğunu belirtiyor. İspanyol markalarının da imajlarının parçası olduğunu dile getiren Euba, "Uluslararası düzeyde kabul görmüş olan belli başlı İspanyol markaları, küresel İspanya imajı içerisinde büyük bir öneme sahip" diyor.

Mango, Zara, Smint Real Madrid, Barcelona...

İspanya'nın değişik sektörlerden birçok dünya markası var. Çalışmada başarı hikâyelerine yer verilen markalar arasında, lolipop şirketi Chupa Chups, nane şekeri Smint, giyim mağazaları Mango ve Zara, kot pantolon üreten Lois, Iberia Havayolları ve spor aktivitelerinde Barcelona ve Real Madrid, bunların en bilinenleri.

FC BARCELONA
Kuruluş 1899 - Hans Gamper
Toplam gelir: 189 milyon euro (2001 - 2002)
Reklam ve ürün satışı: 37 milyon euro
Çalışan sayısı: Bin
Dünyanın en önemli spor markalarından biri. Çağa ayak uydururken geleneklerinden taviz vermiyor. İnternet üzerinden satışa ağırlık vererek dünya genelinde taraftar kitlesine ulaştı. 'Boş Koltuk' kampanyası ile maça gidemeyen kombine sahiplerinin yerlerini de satıyor. Uluslararası turlar ve maç organizasyonları, Barcelona markasının promosyonu için hayati öneme sahip. Çünkü yaklaşık 70 milyon taraftarın yüzde 42'si İspanya dışında. Barcelona lisanslı ürünlerini 141 ülkede pazarlıyor.

SMINT
Kuruluş: 1958 - Enric Bernat Fontlladosa
Ciro: 415 milyon euro (2001)
Uluslararası satışlar: 370 milyon euro
Çalışan sayısı: 2 bin
Chupa Chups Group'un 'şekersiz' nane şekeri Smint, yetişkinlere hitap ediyor. 1994'te lanse edilen ürün 80 ülkede satılıyor. Dünyadaki şekersiz mini - nane pazarında yüzde 35'lik pazar payı ile lider. Temel amacı tüketiciyle hissi bir bağ kurmak. 'Smint: Ağzıma göre, tek mini nane' sloganı bu yüzden bulunmuş. Smint'in patentli kutuları da her seferde bir nane boşaltan orijinal bir dizayna sahip. 'Sex and the City' karakterlerin ekranda Smint kullanması da marka açısından iyi bir reklam olmuş.

MANGO
Kuruluş: 1984 - Isak ve Nahman Andic kardeşler
İspanya'daki satışlar: 266.08 milyon euro
Uluslararası satışlar: 684.21 milyon euro (Yüzde 72)
Çalışan sayısı: 5 bin
70 ülkede faaliyet gösteren Mango, 18 - 40 yaş arası şehirli kadınlara günlük kıyafet üretmek üzere yola çıkmış. Çalışanları, kurucular birbirine resmi bir şekilde hitap etmiyor. Bu da sıcak bir çalışma ortamı sağlıyor. Tüm dünyada tek bir imaj sergiliyor ama yerel hassasiyetlere de saygı gösteriyor. BAE ve Suudi Arabistan'da, kataloglarında cansız manken kullanıyor.

 

yazı milliyet business tan alınmadır...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !